Aile Birleşimi Vizesi

Aile birleşimi, halk arasında “evlilik vizesi” olarak da bilinen uzun süreli vize alım sürecinin bir diğer adıdır. Genel olarak yabancı bir ülkenin vatandaşıyla Türkiye dışında evlilik yapan Türk vatandaşları tarafından başvurulan özel bir vize türüdür. Bu özelliği nedeniyle hem talep edilen evraklar hem de yapılan incelemeler açısından diğer vize türlerine göre çok daha ayrıntılı ve uzun bir sürece tabi olmaktadır. Türkiye’den yabancı bir ülkeye çalışmak için gitmiş, oturma-çalışma iznine sahip olup o ülkenin vatandaşı olmayan, Türkiye’den evlilik yapmış kişiler işçi aile kategorisinde yer alır. Bu durumda aile birleşiminin gerçekleşebilmesi için gerekli evraklar hazırlanarak ilk müracaat başvuru yaptığınız ülkeden yapılmalıdır. Eğer başvurduğunuz ülke tarafından başvurunuz olumlu değerlendirildiği takdirde onayınız konsolosluğa gönderilecek, konsolosluktan randevu alınarak ilgili evraklar teslim edildikten sonra vizenin sonuçlanması beklenecektir.

Aile birleşimi vizeleri uzun süreli vize türleri arasında yer aldığı için D tipi vize türü kategorisine girmektedir. D tipi vize, uzun süreli seyahat edecek turistlerin sıklıkla tercih ettiği ve başvurduğu bir vizedir. Aynı zamanda uzun süreli Schengen vizesi olarak da bilinen D tipi vize; aile birleşiminin yanında çalışma ve eğitim gibi nedenler dolayısıyla, 26 Avrupa ülkesinin içinde bulunduğu Schengen protokolüne dahil bir şekilde, Avrupa’da 90 günden uzun konaklayacak kişilerin başvurması gereken vize türüdür. D tipi Schengen vizeleri son derece ayrıcalıklı sosyal haklar sunan vize türleri arasında yer almaktadır. Ayrıca AB ülkeleri genelinde kullanacağınız serbest dolaşım hakkı, oturma izni ve çalışma izni gibi konular da bu vizenin alanına girmektedir. Bundan dolayı D tipi Schengen vizesi çok ciddi incelemeler ve titiz değerlendirmeler sonucunda verilen vize türleridir. D tipi aile birleşimi vizeleri ise, oturma ve göç izni verdiğinden dolayı yine aynı sebeple son derece dikkat edilmesi gereken prosedürlere tabidir. Başvuru sahiplerinin kimliği, geçmişi, gelir düzeyi, evlilik bağının niteliği, güvenlik tehdidi oluşturup oluşturmadıkları gibi bir dizi konu büyük bir titizlikle değerlendirilmektedir.

D tipi Schengen vizesi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan birisi başvurunuzun doğru kategori kapsamında yapılmasıdır. Doğru ve eksiksiz bilgi ve belgelerle yapılacak başvuru çok mühimdir. Bu doğrultuda konsolosluklar tarafından pek çok evrak talep edilmektedir. Mesela aile birleşimi vizesi alırken konaklayacağınız evin metrekare sınırı dahi önem arz eder. Her ayrıntı prosedürlere uygun açıklanarak beyan edilmelidir. Herhangi bir ayrıntıya gereken özen gösterilmediği takdirde vize başvurunuz olumsuz sonuçlanacaktır.

Avrupa ülkelerinin neredeyse tümü Schengen Birliği’ne üye olsa da kısa süreli turistik vize başvuru prosedürlerinde gözlenen benzerliği, aile birleşimi prosedürlerinde gözlemek güçtür. Ancak buna rağmen belirli ortak noktalardan söz etmek mümkündür. Aile birleşimi vize başvuruları belli bir mülakat süreci içerdiği için mülakatta takındığınız tavır son derece önemlidir. Mülakat esnasında evlilik bağınızın gerçeğe dayanıp dayanmadığı, gelir durumunuz, gideceğiniz ülkedeki yaşam şartlarınız gibi konularda olumlu bir kanaatin oluşması beklenir.

Whatsapp Business
Destek Merkezi

Size Özel Çözümlerimiz Hakkında Konuşalım!