Çalışma Vizesi

Çalışma vizesi; yurt dışında faaliyet gösteren bir firmada çalışabilmek ve o ülkede oturma hakkı kazanabilmek için başvurulan uzun süreli bir vize türüdür. Yurt dışında bulunan bir firma ile anlaşıp iş sözleşmesi yaptıktan sonra bu vizeye başvurabilirsiniz. Çalışma vizesi oturum izni sağladığından dolayı D tipi vize kategorisine girmektedir ve diğer vize türlerine göre oldukça karmaşık prosedürler içermektedir. Ayrıca başvurmadan önce bir çok ülkenin çalışma vizesi için katı kurallar uyguladığını, bu nedenle sürecin tüm ayrıntılarının tam ve eksiksiz yürütülmesi gerektiğini hatırlatmakta fayda var.

Yabancı bir ülkeden çalışma vizesi alabilmek için öncelikle iş sözleşmesi (iş akdi) yaptığınız firmanın tarafınıza bir resmi davet mektubu ve iş sözleşmesi göndermesi gerekecektir. Ayrıca, çalışma vizesi alabilmeniz için mesleki yeterliliğinizi kanıtlamanız son derece mühimdir. Yetkili makamlar, Türkiye’de benzer bir işte çalıştığınızı, söz konusu mesleği yapmak için yeterli profesyonel deneyime ve eğitime sahip olduğunuzu görmek isteyeceklerdir. Bu kapsamda mesleki belgeler, sertifikalar, diploma, çalışma özgeçmişi vs. gibi belgeleri hazırlayarak eksiksiz bir şekilde ilgili makama teslim etmelisiniz.

Dünya'nın pek çok ülkesinde çalışma imkanları farklıdır. Her ülkenin kendine ait bir yaşam biçimi, bürokratik süreci ve vize prosedürü vardır. Ülkelerin kendi protokolleri olduğu için ülkelere göre çalışma prosedürleri de değişkenlik göstermektedir. Dolayısıyla sizden istenen evraklar ve belgeler de buna bağlı olarak farklılık gösterecektir. Aynı belgelerle her ülkeye çalışma vizesi başvurusu yapamazsınız. Seyahat tipinize ve amacınıza göre şekillenen bu belgeler, ilgili konsolosluk tarafından titizlikle incelenmektedir. Ülkelerin çalışma izni için istediği protokoller değişkenlik gösterdiği için bir kaçından bahsetmekte fayda var.

Örneğin; yüksek yaşam standartları açısından dünyanın refah seviyesinin en yüksek olduğu Kanada'ya çalışma vizesi ile gitmeyi düşünüyorsanız çalışma durumunuza göre birkaç farklı çalışma vizesi türü karşınıza çıkmaktadır. Bunlardan ilki, işveren odaklı çalışma iznidir. Kanada’da faaliyet gösteren bir şirketten iş teklifi aldıysanız, bu vize türüne başvurabilirsiniz. İkinci vize türü ise; açık çalışma iznidir. Kanada’da dilediğiniz işte çalışma olanağı sunan bir vize olmakla birlikte sadece belirli statüye sahip olan kişilere verilmektedir. Co-op çalışma izni denen üçüncü vize türü ise zorunlu staj dönemi içeren bazı eğitim programları kapsamında gereken staj döneminin tamamlanabilmesi için verilen bir izindir.

Çalışma vizesi için başvuruda bulunabileceğiniz bir diğer ülke İngiltere'dir. İngiltere, tıpkı Kanada gibi Schengen Bölgesi'ne dahil olmadığından dolayı, çalışma vizesi Schengen kategorisinde değerlendirilmemektedir. Schengen vizesi Avrupa'da bulunan 26 ülkeye serbest dolaşım hakkı sunan bir vize türüdür ve İngiltere bu protokole dahil değildir. İngiltere çalışma vizesi başvurusunda en önemli ayrıntı,“application number” adı verilen başvuru numarasıdır. Anlaştığınız firma iş sözleşmesi ve davetiyeyi Yabancılar Polisi’nden onaylattıktan sonra bu kurum size bir başvuru numarası verecek ve tüm işlemleriniz bu başvuru numarası üzerinden ilerleyecektir. Bu nedenle söz konusu başvuru numarası bir zorunluluktur.

Görüldüğü üzere, ülkelerin çalışma izni vize süreçleri birbirinden farklılık göstermektedir. Bu noktada yapılabilecek en doğru hamle bu gibi süreçler için profesyonel bir yardım alınması gerektiğidir. Son derece önemli bir vize türü olan çalışma vizesi sürecini profesyonel bir ekip ile yürüttüğünüz sürece, vizeniz olumlu bir şekilde sonuçlanarak maddi ve manevi kayıplarınızın da önüne geçmiş olursunuz.

Whatsapp Business
Destek Merkezi

Size Özel Çözümlerimiz Hakkında Konuşalım!