Cezayir Demokratik Halk Cumhuriyeti Akdeniz'e olan kıyısı ile Avrupa kıtasından Afrika'ya geçişte kritik bir lokasyonda bulunan ülkeye yatırımlar arttıkça iş olanakları da artmıştır. Cezayir diplomalı kalifiye işçiler ve mühendislere çalışma izni için öncelik tanımaktadır. Cezayir son yıllarda artan enerji fiyatları sayesinde mali durumunu güçlendirerek 180 milyar dolar düzeyinde döviz rezervine sahip olmuştur. Cezayir'de iş yapma zorlukları olsa da ülke geniş yatırım alanlarına sahip olduğu için alternatif iş fırsatları sunmaktadır.

Bu sebeple Türkiye'de Cezayir'le bağlantıları olan acenteler aracılığıyla veya şahsi çabalarla ülkede çalışma imkanı elde edilebilmektedir. Ancak Cezayir uyguladığı vize politikaları gereği Umuma Mahsus pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını vize prosedürlerine tabi tutmuştur. Kısa süreli Cezayir vizeleri daha çok turizm ve ticari amaçlı verilirken, uzun süreli çalışma izni için daha farklı bir prosedür uygulanmaktadır. Cezayir çalışma vizesi ile ilgili belgelerin Cezayir'deki şirket tarafından hazırlanması gerekir.

Tüm Cezayir Çalışma vizesi başvuru sürecini tamamlayan başvuru sahibi Cezayir'e çalışma amaçlı gitmeye hak kazanır. Cezayir'e giriş yapan işçinin bu noktadan sonra tamamlaması gereken prosedürler de bulunmaktadır. Cezayir çalışma vizesini elde eden işçi ülkede ilgili yerlere başvurarak önce çalışma izni sonrasında da süreli oturum izni için başvuruda bulunmalıdır. Cezayir çalışma izni en az üç ay en fazla iki yıl için verilmektedir. Cezayir Çalışma Vizesi aldıktan sonra Cezayir'de çalışma ve oturum izni almak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları, İçişleri Bakanlığı'na bağlı güvenlik dairesine başvuruda bulunmalıdırlar.

Cezayir'e çalışmak için seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Cezayir vize alması gerekmektedir. Cezayir'deki işverenin de doğrudan katkısı olduğu Cezayir vizesi başvuru sürecinde Cezayir'de bulunan şirket Cezayir'de resmi olarak faaliyet gösterdiğini ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan işçiye nasıl bir istihdam alanı yaratacağını anlatan bir davet yazısı göndermeli, Cezayir çalışma izni talebinde bulunan kişi de neden çalışmak için Cezayir'i tercih ettiğini açıklamalıdır. Cezayir çalışma vizesi sürelidir, Cezayir'de sınırsız bir oturum hakkı tanımaz. Cezayir çalışma vizesi, Cezayir Çalışma İzninin ve Cezayir Oturma İzni talebinin ilk adımını oluşturur.

Cezayir Geçici Oturma İzni

Cezayir Çalışma Vizesi sahibi kişi Cezayir'e giriş yaptıktan sonra çalışma izni başvurusunda bulunmalıdır. Başvurunun yapıldığı işyerinin bağlı olduğu valilikten imza ile alınan onaydan sonra resmi olarak yabancı kişi Cezayir'de çalışmaya başlayabilir. Bu belge aynı zamanda Cezayir Oturma İzni başvurusu için de gereklidir. Oturma İzni için kişinin ikamet ettiği bölgenin Emniyet Müdürlüğü'nden gerekli prosedürleri tamamlaması gereklidir. Gerekli işlemleri tamamlayan kişiye 3 aylık oturum izni verilir. Cezayir oturum izninin süresi dolan kişinin vakit kaybetmeden oturma izninin süresini uzatması gerekir.

Cezayir'de APT (Autorisation Provisoire de Travail) ismi verilen Geçici Çalışma İzni için işverenin bizzat kendisinin Cezayir'de başvuru yapması gerekmektedir. Cezayir'de faaliyet gösterdiği bölgedeki valilikte onaylatılan belge, şirkete geri gönderildikten sonra, çalışma izni için hazırlanması gereken evraklarla birlikte Cezayir vizesi başvurusu için Cezayir Konsolosluğuna gönderilir.

Umuma Mahsus Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu sahiplerinin tek girişli 30 günlük, çok girişli 30 günlük ve çok girişli 90 günlük vize ücretleri değişmektedir. Cezayir uzun süreli çalışma izni ve oturma izni başvuruları Cezayir Ankara Büyükelçiliği ve Cezayir İstanbul Başkonsolosluğundan yapılmaktadır. Her iki diplomatik temsilciliğin idari bölgeleri farklı olduğu için başvuru sahibinin ikametine uygun Cezayir temsilciliğine başvuruda bulunmalıdır.

Cezayir Çalışma Vizesi İçin Gerekli Belgeler

 • 6 aydan fazla geçerliliği bulunan pasaport. Cezayir çalışma vizesi başvuru işlemlerinde kullanılacak pasaportun Cezayir vizesinin işlenmesi için iki adet boş sayfasının bulunması gerekmektedir. 10 yıldan eski olan pasaportlar Cezayir Konsolosluğu tarafından kabul edilmeyecektir.
 • Cezayir vizesi başvuru formu
 • Cezayir Çalışma Bakanlığı onaylı süresiz iş sözleşmesi ve fotokopisi.
 • Cezayir Çalışma Bakanlığı'ndan temin edilen geçici çalışma izni ve fotokopisi
 • 2 adet fotoğraf. Cezayir çalışma vizesi müracaatı için kullanacak olan fotoğrafların 3 cm x 3.5 cm ölçülerinde, beyaz bir fon üzerine ve son üç ay içinde çekilmiş olması gerekmektedir.
 • Cezayir'de iş istihdamı sağlayacak kişi tarafından gönderilmiş APC tarafından onaylı davet (istek) mektubu.
 • Vize Talep Dilekçesi. Cezayir'deki iş yeri yetkilisi tarafından, şirketin antetli kağıdına hazırlanmalı, imzalı ve kaşeli olmalıdır.
 • Cezayir Çalışma Bakanlığı onaylı ülkeye geri dönüş taahhütnamesi ve fotokopisi. İş sözleşmesinin feshedilmesi halinde işveren işçinin ülkesine geri dönüşünün sorumluluğunu almaktadır.
 • Cezayir Çalışma Bakanlığı onaylı ülkeye geri dönüş taahhütnamesi.
 • Cezayir çalışma vizesi başvurusunda bulunurken Cezayir'deki şirketten temin edilmiş son 3 ay içinde alınmış faaliyet belgesi, ticari sicil gazetesi fotokopisi, imza sirküleri, vergi levhası gibi belgeleri de konsolosluk talep edebilmektedir.

Cezayir Çalışma İzni Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Cezayir çalışma izni talep sürecinde evrakların eksiksiz ve doğru beyanlarla hazırlanması gerekmektedir.

Cezayir çalışma vizesi ilgili değerlendirme ve karar verme yetkisi yalnızca Cezayir diplomatik temsilciliklerine aittir.

 • Gerekli görüldüğü takdirde Cezayir Konsolosluğu ve Cezayir Büyükelçiliği ek evrak isteme ve çalışma vizesi başvuru sahibini görüşmeye çağırma hakkına sahiptir.
 • Cezayir Çalışma Vizesi ekseriyetle 7-10 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır.
 • Cezayir Vizesi Başvuru Formunda beyan edilen bilgilerle temin edilecek gerekli diğer evraklardaki bilgiler birbirleriyle çelişkili olmamalıdır.

Ofislerimize telefon ile ulaşarak yardım ve destek alabilirsiniz

Hızlı Yardım İçin Bize Ulaşın

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

Diğer Çalışma Vizesi Başvurusu Yapabileceğiniz Ülkeler


Almanya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Amerika Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Avusturya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Bulgaristan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Çekya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Fransa Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Güney Kore Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İngiltere Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Kanada Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Macaristan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Polonya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Romanya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Rusya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Belçika Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Cezayir Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Çin Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Danimarka Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Dubai Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Etiyopya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Finlandiya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Hindistan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Hollanda Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İrlanda Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İspanya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İsrail Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İsviçre Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İtalya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Küba Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Letonya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Malta Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Mısır Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Nijerya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Norveç Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Suudi Arabistan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Vietnam Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Yunanistan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Meksika Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları

Tüm Paylaşımlar
Whatsapp Business
Destek Merkezi

Size Özel Çözümlerimiz Hakkında Konuşalım!