Etiyopya Vizesi

Karşılıklı vize muafiyeti anlaşmasının bulunmadığı ülkelerin vatandaşları, iki ülke arasında seyahat ederken seyahat amacı doğrultusunda vize almak ile yükümlüdürler. Bu nedenle Türkiye’den Etiyopya’ya gidecek olan kişilerin, seyahat sebeplerine bağlı olarak vize başvurusu oluşturmaları gerekmektedir. Dolayısıyla Türkiye genelinde yer alan çok sayıdaki Etiyopya Konsolosluğu ile bu işlemler kolaylıkla gerçekleştirilebilmekte ve kısa süreler içerisinde Etiyopya vizesi alınabilmektedir.

Vize başvurularında çoğunlukla vize hizmeti veren aracı kurumlar ile birlikte çalışılmaktadır. Etiyopya Konsolosluğu tarafından istenen belgelerin bir hayli fazla olmasından dolayı aracı kurumlar vasıtası ile tüm belgeler eksiksiz bir şekilde hazırlanabilmektedir. Tercüme işlemleri de bu kurumlar tarafından yapıldığı için, Etiyopya vizesi için yapılan başvurular daha kısa süreler içerisinde olumlu şekilde sonuçlandırılabilmektedir.

Etiyopya’ya gidecek olan kişilerin ilk olarak seyahat amacını belirlemesi ve buna göre başvuruda bulunması gerekmektedir. Etiyopya’da yaşayan yakınlarını ziyaret edecek olan kişilerin ziyaret vizesi alması gerektiği gibi, iş amacı ile giden kişilerin de ticari vize alması gerekmektedir. Bu nedenle seyahat amacına göre başvuru yapılmalıdır. Eğer başvurunun tamamlanmasının ardından kişi ülke sınırları içerisinde belirttiğinden farklı şekilde konaklama gerçekleştirirse, vize ihlali gerçekleştirmiş olmaktadır. Bu nedenle de doğal olarak kişi suçlanabilmektedir. Bu tür durumların yaşanmaması için başvurunun en uygun şekilde yapılması gerekmektedir.

Etiyopya Vize İşlemleri

Yapılan Etiyopya vizesi başvuruları genel olarak 10 -15 iş günü içerisinde sonuçlanmaktadır. Fakat bazı yoğun başvuru dönemlerinde bu süre 20 – 25 güne kadar uzayabilmektedir. Bu tür durumların yaşanması halinde de seyahat tarihlerinde sarkmalar meydana gelebilmektedir. Dolayısıyla Etiyopya Konsolosluğu tarafından başvuruların seyahat tarihinden 7 – 8 ay önce yapılması tavsiye edilmektedir. Bu nedenle başvuru oluşturacak kişilerin bu süreye uygun bir şekilde işlemlerini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Etiyopya vize ücretleri, bazı kriterlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Kategoriler arasında seçim yapılarak, vize ücretleri değiştirilebilmektedir. Kısa süreli vizeler arasında yer alan ziyaret vizesi, diğer vize tiplerine göre daha uygun fiyatlıdır. Bu nedenle de daha düşük ücretler ile vize başvurusu gerçekleştirilebilmektedir. Fakat uzun süreli vizelerin ücretleri de doğal olarak diğerlerinden bir hayli yüksek olmaktadır. Dolayısıyla Etiyopya vizesi başvurusunda bulunacak olan kişilerin süreyi belirleyerek, belirtilen miktarı Etiyopya Konsolosluğu’nun banka hesabına yatırması gerekmektedir.

Vize ücretlerinin yatırılmasının ardından gerekli evrakların tamamlanma sürecine geçilmektedir. Ücretin yatırılmasının ardından doldurulan vize başvuru formu içerisinde ücret yatırımı ile ilgili dekont istenmektedir. Bu nedenle ilk olarak ücretin yatırılması gerekmektedir. Fakat ücret yatırıldıktan sonra hazırlanan evraklar yetersiz görülüp, başvuru reddedilebilmektedir. Bu tür durumlarda da Etiyopya Konsolosluğu hesabına yatırılan tutar tekrardan kişiye iade edilmemektedir. Bu tür durumlarda başvuru sahibi herhangi bir şekilde hak iddia edememektedir. Bu nedenle de başvuruyu yapan kişinin ek masraflardan kurtulmak için tüm belgeleri eksiksiz bir şekilde hazırlaması ve randevu tarihinde sunması gerekmektedir.

Etiyopya Vizesi Gerekli Evraklar

Etiyopya’ya gitmek için yapılan başvuruda konsolosluk tarafından bir takım belgeler istenmektedir. İstenen tüm belgelerin belirtilen tarihlerde randevuya getirilmesi gerekmektedir. Fakat bazı istisnai durumlarda Etiyopya Konsolosluğu tarafından ek belgeler istenebilmektedir. Bunun haricinde kişi tekrar tekrar randevuya da çağırılabilmektedir. Bu tür durumların yaşanması halinde kişi başvurunun iptal olmaması tüm istekleri karşılamalı ve belgeleri hazır hale getirmelidir. Aksi halde başvuru konsolosluk tarafından iptal edilebilmektedir.

Başvuruda istenen belgelerin tamamı, vize kategorisine göre değişiklik göstermektedir. Ticari amaç ile Etiyopya vize başvurusu yapacak olan kişiler, çalıştıkları şirketlerden farklı belgeleri temin etmeleri gerekmektedir. Aile ziyaretine gidecek olan kişilerin de, Etiyopya’da yaşayan ailelerinden davetiye alması gerekmektedir. Bu tür durumların tamamında belgeler şekilleneceği için, başvuruda bulunacak olan kişilerin öncelikle resmi konsolosluk sitesinden gerekli olan evrakları öğrenmeleri gerekmektedir. Evrakların eksik olması halinde başvuru direkt olarak iptal edileceği için, başvuru sahiplerin bu hazırlık sürecini dikkatli bir şekilde geçirmeleri gerekmektedir.

-Vize Başvuru Formu

Etiyopya Konsolosluğu tarafından istenen ve vize başvurularında en fazla dikkat edilen belge olan vize başvuru formu, İngilizce olarak eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Formun doldurulmasının ardından alt kısımda bulunan elektronik imza butonu kullanılmalıdır. Bu buton, kişinin vermiş olduğu tüm bilgilerin doğru olduğu teyit etmesinde kullanılmaktadır. Dolayısıyla verilen bilgilerin tümünün gerçek ile uyuşur olması gerekmektedir. Başvuru sürecinde veyahut da daha sonraki süreçlerde konsolosluk tarafından yapılan eşleştirmelerde eğer bilgi hatası çıkar ise, kişi yanlık beyanda bulunmaktan sorumlu tutulabilmektedir. Bu nedenle de hazırlanan başvuru formunun tamamında doğru ve gerçekçi bilgiler verilmelidir.

–Pasaport

Etiyopya vizesi için başvuruda bulunacak olan kişilerin başvuru formundan sonra ayrıca özen göstermesi gereken bir diğer detay da pasaportlarıdır. Siyah pasaport gibi diplomatik amaç ile kullanılan pasaportlardan farklı olarak, diğer 3 pasaport tipinden herhangi birine sahip olan kişilerin de vize alması gerekeceği için, pasaportların geçerlilikleri büyük önem arz etmektedir.

Pasaportların ilk 3 sayfasının fotokopisi Etiyopya Konsolosluğu tarafından istenilmektedir. Pasaport sahibi olan kişilerin pasaportlarının aynı zamanda 10 yıldan daha uzun süredir kullanılıyor olmaması gerekmektedir. Yıpranmış ve deforme olmuş pasaportların da yine aynı şekilde değiştirilmesi ve yenilenmesi gerekmektedir. Bu tür hususlara dikkat edilmemesi halinde Etiyopya vizesi için yapılan başvurular olumsuz şekilde sonuçlandırılabilmektedir.

-Fotoğraf

Konsolosluk tarafından istenen belgeler ve evraklar arasında yer alan fotoğraflar da biometrik özellikli olmalıdır. Fonun beyaz olarak belirlendiği biometrik fotoğraflar 4 cm x 5.5 cm boyutlarında olmalıdır. Aksi takdirde Etiyopya Konsolosluğu’nun kriterlerine uymamaktadır. Fotoğrafların çekilmesi aşamasında kişi herhangi bir şekilde yüzün görünmesini engelleyecek aksesuarlar kullanmamalıdır. Makyajın en az seviyede olması, hatta hiç olmaması tavsiye edilmektedir. Bu sayede çekilen fotoğraflar kolaylıkla onaylanabilmektedir.

-Finansal Durum Belgeleri

Etiyopya’ya gidecek olan kişiler, hangi vize tipine başvuru gerçekleştiriyor olursa olsun, finansal duruma ilişkin bilgileri detaylı olarak paylaşmalıdır. Kişi eğer bir şirkette çalışıyor ise şirketten yazılı izin ve seyahat planını anlatan dilekçe almalıdır. Bu dilekçe vasıtası ile Etiyopya Konsolosluğu’na başvuru gerçekleştirilebilmektedir. Bunun haricinde, masrafların kim tarafından karşılanacağı da ayrıca konsolosluk tarafından istenmektedir. Seyahat edecek olan kişi eğer bir öğrenci ise, anne veya baba arasından bir sponsor belirlenerek, sponsor mektubunun yazılması gerekmektedir. Bu tür evrakların tamamlanması ile finansal durumu belgeleyen evrakların büyük kısmı hazırlanmak olmaktadır.

Etiyopya vizesi almak için başvuruda bulunan kişi eğer öğrenci değil, çalışan ise daha farklı belgeleri temin etmek durumundadır. Son 3 aya ait olan Banka hesap dökümü ve hesap cüzdanı imzalı ve kaşeli bir şekilde Etiyopya Konsolosluğu ile paylaşılmalıdır. Bunun haricinde işlemlerin gerçekleştirildiği bankanın da İmza Sirküleri temin edilmelidir. Eğer kişi çalışmıyor ve emekli ise de son 3 aylık emekli maaşının yattığı bankanın hesap dökümünün getirilmesi yeterli olmaktadır.

Etiyopya Konsolosluğu tarafından talep edilen belgelerin tamamının eksiksiz bir şekilde getirilmesi, başvuruların büyük ölçüde olumlu şekilde sonuçlanmasını sağlamaktadır. Bu nedenle Etiyopya vizesi alacak olan kişilerin tüm belgeleri, belirtilen süreler içerisinde temin etmesi gerekmektedir. Konsolosluk tarafından bazı durumlarda ekstradan istenen belgeler de temin edilerek, vize başvuru sürecinin hızlandırılması başvuru sahibinin yararına olmaktadır.

Ofislerimize telefon ile ulaşarak yardım ve destek alabilirsiniz

Hızlı Yardım İçin Bize Ulaşın

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

Diğer Eğitim Vizesi Başvurusu Yapabileceğiniz Ülkeler


Almanya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Amerika Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Belçika Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Bulgaristan Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Çekya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Finlandiya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Fransa Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Hollanda Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


İngiltere Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


İsrail Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


İtalya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Kanada Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Macaristan Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Malta Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Polonya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Romanya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Rusya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Avusturya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Cezayir Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Çin Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Danimarka Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Dubai Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Etiyopya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Güney Kore Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Hindistan Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


İrlanda Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


İspanya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


İsviçre Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Küba Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Letonya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Mısır Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Nijerya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Norveç Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Suudi Arabistan Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Vietnam Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Yunanistan Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Meksika Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları

Tüm Paylaşımlar
Whatsapp Business
Destek Merkezi

Size Özel Çözümlerimiz Hakkında Konuşalım!