Amerika Çalışma Vizesi İşlemleri - Vize Türleri

Amerika H-1B Vizesi

Belirli bir iş kolunda yüksek eğitim görmüş ve yüksek derecede uzmanlaşmış özel mesleğe sahip olan kişiler Amerika H-1B Vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. Devletler arası araştırma geliştirme ve özel üretim projelerinde görevli olan seçkin manken ve modeller H-1B vizesine başvurabilmektedir. Amerika H-1B vizesi ABD sınırları içerisinde 3 yıl boyunca yaşama ve çalışma hakkı tanımaktadır. Vize süreli talep edilmesi doğrultusunda işveren başvurusu ile 3 yıl daha uzatılabilmektedir.

Amerika H-1B Vizesi başvurusunda bulunabilmek için başvuru sahibinin Amerika'da çalışacağı iş alanında en az lisans eğitimini tamamlamış olması şartı aranmaktadır. Bu pozisyon dahilinde çalışacak kişi Amerika eyaletlerine farklılık gösteren Amerika asgari ücret tutardan daha azına çalıştırılamamaktadır. Ayrıca yine bu pozisyon dahilinde çalışacak kişiye aynı işyerinde aynı pozisyonda çalışan diğer çalışanlardan daha az ücret ödenmesi yasal olarak mümkün değildir. H-B1 vize başvurusunun konsolosluk tarafından kabul edilmesi için öncelikle uygun diploma ve iş tecrübesi sahibi olunması gerekmektedir.

Amerika H-1B vizesi geçici süreli çalışma vizesi türleri arasında yer almaktadır ve vize başvuruları her yıl 1 Nisan tarihi itibariyle başlamaktadır. 5 gün süren vize başvuru sonucunda belirtilen şartları yerine getirmemiş olan ve eksik evrak ile yapılan başvurular reddedilmektedir. Yüksek lisans eğitimini ABD sınırları içerisinde tamamlamış olan kişiler ayrı bir çekilişe tabi tutulmaktadır. Çekiliş sonucunda Amerika H-1B Vizesi sahibi olmaya hak kazanan kişilerin vizeleri Amerika mali yıl başlangıcı olan 1 Ekim tarihinden itibaren geçerli olmaktadır.

Amerika H-1B vize sahibi olan kişi eş ve 21 yaşından küçük evlenmemiş çocukları Amerika H4 vizesine başvurabilmektedir. Amerika H4 vizesi sahibi olan H1-B vize sahibinin eşi Amerika sınırları içerisinde yaşama hakkına sahiptir fakat herhangi bir işte çalışma hakkı bulunmamaktadır. H-1B vize sahibinin H4 vizesi sahibi çocukları Amerika sınırları içerisinde oldukları süre boyunca eğitim görebilmektedir.

Amerika H-2A Vizesi

Geçici süreli, mevsimlik veya sezonluk çalışan tarım işçileri Amerika H-2A vizesine başvurabilmektedir. Bu kategorideki vize başvuru Amerika Birleşik Devletleri ihtiyacına göre belirlenmektedir.

Amerika H-2B Vizesi

Amerika H-2B Vizesine mevsimlik veya sezonluk tarım dışı işçileri başvuru yapabilmektedir. Bu kategorideki vize başvuru Amerika Birleşik Devletleri ihtiyacına göre belirlenmektedir.

Amerika H3 Vizesi

Tıbbi veya akademik eğitimlerin haricinde yalnızca ABD sınırları içerisindeki zihinsel, duygusal veya fiziksel olarak dezavantaja sahip çocukların eğitimi için gerekli programlara katılacak ve bu alanlar dahilinde staj yapacak kişilerin Amerika H3 vizesi başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

 

Amerika L Şirket İçi Transfer Vizesi

Uluslararası şirketlerin ABD şubelerinde çalışacak yönetici, müdür ve uzmanlar Amerika L1 vizesi sahibi olarak Amerika sınırları içerisinde çalışabilmektedir. Amerika L1 vizesi sahipleri belirlenen şartlara uymaları halinde Amerika Green Card sahibi olarak ABD sınırları içerisinde süresiz olarak yaşayabilmektedir.

Amerika L1 Vizesi başvurusunda bulunacak kişilerin son 3 yıl içerisinde ABD sınırları dışındaki bir şirkette en az 1 yıl çalışmış olması gerekmektedir. Ayrıca L1 vizesine başvuracak kişilerin şirketin Türkiye şubesinde yönetici, müdür veya uzman olarak son 3 yıl içerisinde en az 1 yıl boyunca çalışmış olması gerekmektedir. Ayrıca Amerika şubesinde Türkiye şubesinde çalışılan pozisyonda çalışılacak olması şartı aranmaktadır.

Amerika sınırları içerisinde çalışılan şirketin ABD şubesini açma amacı ile seyahat edecek kişiler L1 vizesi ile 1 yıl boyunca Amerika sınırları içerisinde çalışabilmektedir. 1 yıllık vize süresinin sonunda talep edilmesi halinde ABD Göçmenlik Ofisi incelemesi sonunda uygun bulunması halinde vize süresi uzatılabilmektedir.

Yönetici ve müdür pozisyonunda olan kişiler Amerika L-1A vizesi başvurusunda bulunarak onaylanması halinde 7 yıla kadar ABD sınırları içerisinde çalışabilmektedir Uzman pozisyonunda olarak çalışacak kişiler ise Amerika L-1B vizesi ile 5 yıl boyunca Amerika'da bulunabilmektedir.

Amerika L Şirketi İçi Transfer Vizesi sahibi kişinin eş ve 21 yaşından küçük evli olmayan çocukları AmerikaL2 vizesi başvurusunda bulunabilmektedir. L2 vizesi başvurusunda bulunan aile üyelerinin vize süre uzunlukları asıl vize sahibinin vizesine bağlı olarak belirlenmektedir.

Amerika Çalışma Vizesi İşlemleri Gerekli Evrakları

  • T.C. Kimlik / Nüfus Cüzdanı Fotokopisi,
  • Seyahat bitiş süresinden sonra en az 6 ay daha geçerli olacak pasaport,
  • Sahip olunması halinde eski pasaportlar,
  • Güncel tarihli 2 adet Biyometrik Fotoğraf,
  • Tam vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği,
  • Şahsi Vize Talep Dilekçesi,
  • Amerika Vize Başvuru Formu / DS-160 Formu,
  • I-129 Formu belgelerin vize başvuru aşamasında ibraz edilmesi gerekmektedir.

Ofislerimize telefon ile ulaşarak yardım ve destek alabilirsiniz

Hızlı Yardım İçin Bize Ulaşın

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

Diğer Çalışma Vizesi Başvurusu Yapabileceğiniz Ülkeler


Almanya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Amerika Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Avusturya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Bulgaristan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Çekya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Fransa Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Güney Kore Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İngiltere Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Kanada Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Macaristan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Polonya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Romanya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Rusya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Belçika Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Cezayir Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Çin Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Danimarka Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Dubai Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Etiyopya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Finlandiya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Hindistan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Hollanda Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İrlanda Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İspanya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İsrail Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İsviçre Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İtalya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Küba Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Letonya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Malta Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Mısır Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Nijerya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Norveç Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Suudi Arabistan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Vietnam Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Yunanistan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Meksika Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları

Dosya İndir
Tüm Paylaşımlar
Whatsapp Business
Destek Merkezi

Size Özel Çözümlerimiz Hakkında Konuşalım!