Çin Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Çin çalışma vizesi, Çin İstanbul Başkonsolosluğu ya da Çin Ankara Büyükelçiliğine doğrudan başvurularak alınabileceği gibi, bu konsoloslukların belirlediği akredite Çin başvuru merkezi kuruluşları aracılığıyla da alınabilir. Başvuru yapabilmek için öncelikle Çin'de çalışılacak şirketin başvuru sahibi için bir çalışma izni alması gerekmektedir. Dolayısıyla bu süreçte hem başvuranın hem de çalışacağı firmanın yetkilisinin hazırlaması gereken çalışma vizesi başvuru evrakları söz konusudur. Çin'de çalışılacak şirket, başvuru sahibi için bir çalışma izni alabilirse, başvuru sahibi kendi başvuru sürecini başlatabilir. Çalışma vizesi uzun süreli bir vize olduğundan dolayı başvuru sahibi mülakattan geçmek zorundadır. Başvuru sahibi konsolosluk tarafından verilen gün ve saatte konsoloslukta bulunarak sözlü değerlendirmeden geçmekle yükümlüdür. Vize başvurularını yalnızca Çin İstanbul Başkonsolosluğu ve Çin Ankara Büyükelçiliği tarafından değerlendirilip karara bağlanır. Başvurunun olumlu ya da olumsuz sonuçlanması durumundan aracı kurum ve kuruluşlar sorumlu değildir.

Çin Çalışma Vizesi İçin Gereken Başvuru Belgeleri

Çin Çalışma Vizesi başvurusu yapabilmek için öncelikle gerekli birtakım Çin'e vize için gerekli evraklar hazırlanması gerekir. Çalışma vizesi için ilk olarak Çin'deki kuruluşun hazırlaması gereken belgeler vardır. Şayet Çin'deki kuruluş başvuru sahibi için çalışma izni çıkarabilirse, başvuru sahibinin kendi belgelerini hazırlamasına sıra gelir.

Çin'de çalışılacak firmanın hazırlaması gereken belgeler; iş sözleşmesi, çalışana ödenecek maaş, çalışanın işe gireceği pozisyon olarak sıralanabilir. Başvuru sahibinin hazırlaması gereken belgelerse aşağıda sıralanmıştır.

  • Pasaport: Çalışma vizesi için başvuracak kişinin pasaportu konsolosluğa iletilmelidir.
  • Eski Pasaport: Tüm Çin vizesi başvurularında olduğu gibi bu başvuruda da şayet mevcutsa kişinin önceki pasaportu talep edilir. Daha önce kullanılmış bir pasaport yoksa bu durumu bir dilce yazarak açıklamak mecburidir. Dilekçe, İngilizce olarak yazılmalıdır.
  • Çin Çalışma (Z) Vize Başvuru Formu: Çalışma vizesi için önemli bir belge olan başvuru formu, İngilizce ve Çince olarak yazılabilir. Başvuru formunun içeriğinde belirtilecek tüm bilgiler başvuru sahibinin güncel durumuna ait olmalı ve çelişkili ifade içermemelidir. Başvuru formu başvuracak kişinin kendisi tarafından doldurulmalı ve şahsen imzalanmalıdır.
  • Kimlik Fotokopisi: Başvuru sahibinin sahip olduğu kimliğin ön ve arka yüzünün fotokopisi alınmalı ve başvuru belgesi olarak sunulmalıdır.
  • Davetiye: Çalışma vizesi için iki adet davetiye söz konusudur. Bu davetiyelerden ilki yeşil, diğeri beyaz davetiye olarak adlandırılır. Çin belediye onaylı davetiye asıllarının sunulması gerekmektedir. Fotokopiler geçersizdir.
  • Çalışılacak Firma Bilgileri: Çalışılacak firmanın vergi levhası ve ayrıyeten Çin'e il kez gidiyorsa bu şirketin ID'si de sunulmalıdır
  • Fotoğraf: Vize başvurusu için biyometrik ölçülere uygun, arka planı beyaz 2 adet fotoğraf çekilmelidir.
  • İkametgah: Başvuru sahibinin ikamet adresinin içeren belge, orijinal şekliyle sunulmalıdır.
  • Adli Sicil Kaydı: Başvuruda bulunacak kişinin sabıka kaydı olmadığını kanıtlaması için bu belge talep edilir.

Çin Çalışma Vizesi İçin Önemli Detay

Ek olarak belirtmek gerekirse, 1 yıllık ve çok girişli bir vize talep ediliyorsa, başvuracak şahsın pasaportunda daha önce verilmiş 2 Çin vizesi olması gerekmektedir. Ayrıca Türkiye'den Çin çalışma vizesine başvuracak üçüncü ülke vatandaşları, yukarıdaki belgelere ek olarak T.C. oturum izni belgelerini sunmak zorundadır. Şayet Türkiye'den başvuru yapacak kişi daha öncesinde Çin vatandaşı ise, bu kişi mevcutsa önceki Çin pasaportunu ve Çin vizelerini sunmakla yükümlüdür

Çin Çalışma İzni Randevusu

Çalışma vizesi başvurusu yaparken konsolosluk tarafından verilen randevu tarihi, başvuru sahibinin mülakata girmesi ve parmak izi prosedüründen geçmesi için önemlidir. Parmak izi prosedürü, yalnızca sistemde bilgisi bulunmayan vatandaşlara yöneliktir. Eğer başvuru sahibi 2021 sonrası bir Çin vizesi almışsa, parmak izi halihazırda sistemde olacağından, bu prosedürden tekrar geçmek zorunda kalmaz. Ama yine de başvurularda başvuru sahibinin Çin Konsolosluğunda şahsen bulunması gerekmektedir. Çünkü başvuruda mülakat durumu söz konusu olduğundan, randevu gününde Konsolosluğa giderek mülakata girilmesi, başvuru sahibi için mecburidir.

Çin Çalışma Vizesi Başvurusunun Sonuçlanması Ne Kadar Sürer?

Çin çalışma vizesi başvuruları, 7 iş günü içerisinde olumlu ya da olumsuz olarak sonuçlanmaktadır. Başvuru değerlendirme süreci, başvuru evraklarının konsolosluğa yönlendirilmesi ve Çin Konsolosluğu tarafından belirlenmiş vize başvurusu harç ücretinin ödenmesi itibariyle başlar. Ücreti ödenmemiş başvurular, değerlendirmeye alınmaz. Başvurunun neticesinin ne olacağı yalnızca konsolosluklara bağlıdır. Bu sebeple başvuru sonuçlanma süresi zaman zaman uzayabilmektedir. Bu sebeple, seyahat tarihinde sıkıntı yaşanmaması adına, başvuruları seyahat tarihinden en fazla 1 ay önce yapılması gerekmektedir. Başvuru süresini uzatacak etmenler; konsolosluk çalışma yoğunluğu, başvuru belgelerinde hata, eksiklik, Çin Konsolosluğunun evrakları yetersiz bularak ek belge talep etmesi olarak sıralanabilir. Ayrıca resmi tatilleri ve hafta sonunu kapsayacak tarihlerde yapılan başvurularda doğal olarak daha uzun sürede değerlendirilir.

Ofislerimize telefon ile ulaşarak yardım ve destek alabilirsiniz

Hızlı Yardım İçin Bize Ulaşın

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

Diğer Çalışma Vizesi Başvurusu Yapabileceğiniz Ülkeler


Almanya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Amerika Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Avusturya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Bulgaristan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Çekya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Fransa Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Güney Kore Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İngiltere Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Kanada Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Macaristan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Polonya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Romanya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Rusya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Belçika Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Cezayir Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Çin Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Danimarka Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Dubai Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Etiyopya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Finlandiya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Hindistan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Hollanda Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İrlanda Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İspanya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İsrail Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İsviçre Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İtalya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Küba Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Letonya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Malta Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Mısır Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Nijerya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Norveç Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Suudi Arabistan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Vietnam Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Yunanistan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Meksika Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları

Tüm Paylaşımlar
Whatsapp Business
Destek Merkezi

Size Özel Çözümlerimiz Hakkında Konuşalım!