Hindistan Aile Ziyaret Vizesi

Hindistan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahat amaçlarına göre gerekli olan Hindistan vizesini seyahatinden önce alması gerekmektedir. Hindistan vizesi türlerinden biri de Hindistan aile ziyaret vizesi olmuştur. Hindistan’a bulunan aile ya da akrabaların ziyareti için alınması gereken vize türüdür.

Hindistan aile ziyaret vizesi için temel ve en önemli koşul, Hindistan’da bulunan ve ziyaret edilecek olan aile ya da akrabalardan davet mektubu alınmasıdır. Bu davet mektubu alınmadığı zaman Hindistan Başkonsolosluğu ve Hindistan Büyükelçiliği vize başvurusunu reddetmektedir.

Hindistan Başkonsolosluğu Hindistan’da bulunan kişiler ile akrabalık ilişkisini gösteren noter tasdikli evrakı da görmek istemektedir. Bunun dışında aile yerine iş arkadaşı ya da öğrenci olan birinin ziyaret edilmesi durumunda da çalışan kişinin çalıştığı şirketinden istihdam belgesi ve öğrenci olan kişinin de öğrenci belgesini göndermesi zorunludur.

Kısa süreli bir vize türü olan Hindistan aile ziyaret vizesi 180 gün olarak verilmektedir. Vize için başvurular şahsen Hindistan Başkonsolosluğu’na yapılmaktadır. Vize işlemleri çok uzun sürmez. Ancak sürecin tam olarak takip edilmemesi ve hazırlanacak evraklarda eksiklikler olması durumunda vize başvurusu reddedilir. Bu durumu yaşamamak için Hindistan vize işlemleri merkezlerinden destek alabilirsiniz.

Vize başvurusunun değerlendirilmesi tamamen Hindistan Başkonsolosluğu’na bağlıdır. Vize başvuru belgelerinde eksiklikler gören Hindistan Başkonsolosluğu, Hindistan aile ziyareti vizesi alabilmeniz için ek evrak talebinde bulunabilir ya da başvuru sahibi ile birebir görüşmek isteyebilir. Bu durumda planlarınızın aksamaması için vize başvurularınızı seyahatinizden 15 gün kadar önce yapmanız önerilmektedir.

Hindistan Aile Ziyaret İçin Gerekli Evraklar

Hindistan aile ziyaret vizesi için hazırlanması gereken belli başlı evraklar bulunmaktadır. Başvurunun olumlu değerlendirilmesi için evrak hazırlama süreci çok önemlidir. Evraklarda bir eksiklik olması durumunda Hindistan Büyükelçiliği ve Hindistan Konsolosluğu başvurular reddetmektedir. Bu nedenle evrakların doğru ve eksiksiz olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Hindistan Konsolosluğu hazırlanan belgeler dışında ek belge talep etme hakkına sahiptir. Ayrıca Hindistan Konsolosluğu’na hitaben yazılan vize talep dilekçesinde belirtilen bilgilerin anlaşılır olmaması halinde başvuru sahibi ile görüşme talep edilebilmektedir. Bu gibi durumlar vize alma sürecini geciktireceği için başvuruların seyahat tarihinden en az 15 gün önce yapılması önemlidir.

-Pasaport

Aile ziyareti amacı ile Hindistan vizesi alabilmek için pasaportun geçerli olan prosedürlere tam uyumlu olması gerekmektedir. Öncelikle pasaportun 10 yıldan eski olmaması gerekir. Hindistan seyahatinin bitimi itibari ile en az 6 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir. Pasaportun yıpranmamış olması önemlidir. Ayrıca Hindistan vize işleminin yapılabilmesi için pasaportta en az iki sayfanın boş olması gerekir. Fotoğraflı olan sayfalarının da fotokopilerinin çekilmesi ve pasaport hamili tarafından imzalanması istenmektedir.

-Fotoğraf

Başvuru için gerekli belgelerden biri de 2 adet fotoğraftır. Fotoğrafın son 6 ay içerisinde çekilmiş olması gerekir. Ayrıca arka fonunun beyaz ve boyutlarının da 35 mm- 45 mm arasında biyometrik fotoğraf olması önemlidir.

-Başvuru Formu

Aile vizesi için Hindistan Vize Başvuru Formunun hazırlanması gerekir. Başvuru formu, Hindistan Konsolosluğu’nun resmi web sitesi üzerinden alınır ve doğru olarak eksiksiz bir şekilde doldurulur.

-Davetiye

Belediye onaylı davetiyenin mutlaka başvuru evrakları arasında olması gerekmektedir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından Hindistan’da ikamet eden kişilerin ailesi ya da akrabalarını Hindistan’da ağırlamaları için bazı evrakları göndermeleri gerekir. Daveti yapan kişinin pasaportunun fotokopisi, varsa kira kontratı ve banka hesap dökümü gibi evraklar başvuru evrakları arasına eklenmelidir.

Başvuru Sahibinden İstenen Kişisel Evraklar

 • Bankadan kaşeli ve imzalı olarak alınan ve son 3 aya ait olan şahsi banka hesabı dökümü,
 • Ruhsat ve tapu gibi evrakların fotokopisi,
 • Seyahatin amacını, gidiş-dönüş tarihlerini, konaklama-uçak rezervasyonlarını ve seyahat süresince ,
  masrafların nasıl karşılanacağını açıklayan vize dilekçesi,

Başvuru Sahibinden İstenen Seyahat Evrakları

 • Başvuru sahibinin konaklamasını gerçekleştireceği yeri gösteren belge,
 • Ulaşım rezervasyonu,
 • Seyahat sağlık sigortası,

Başvuru Sahibinden İstenen Ek Evraklar

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • Muvafakatname,
 • Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise noter onaylı orijinal muvafakatname,
 • Tam vukuatlı olan nüfus kayıt örneği,
 • Evlilik cüzdanı

Hindistan Aile Ziyareti Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Hindistan’daki aile ve akraba ziyaretinde bulunacak olan kişilerin Hindistan Aile Ziyaret Vizesini alması zorunludur. Aile ziyaret vizesi alınması için Hindistan’da bulunan aile üyesinden davetiye alınması gerekmektedir. Aksi takdirde Hindistan Başkonsolosluğu vize talebini değerlendirmez. Hindistan vize başvurusunda bulunacak olan kişilerin pasaport temdit tarihini kontrol etmeleri Başkonsolosluk tarafından hatırlatılmaktadır. Hindistan’a yapılan ziyaretin bitiş tarihi itibari ile pasaportun en az 6 ay geçerliliğinin olması şartı bulunmaktadır.

Online vize türü olan Hindistan aile ziyareti vizesi için Hindistan Başkonsolosluğu’nun web sitesi üzerinden elektronik müracaat yapılması gerekmektedir. Bu esnada başvuru formunun İngilizce olarak doldurulmasına özen gösterilmelidir. Son olarak başvuru formuna biyometrik fotoğraf taranarak eklenir ve online işlemler tamamlanır. Online başvuru işlemi tamamlandıktan sonra başvuru sahibine biometrik parmak izi için randevu verilir.

Randevu gününde Hindistan aile ziyaret vizesini almak için hazırlanan evraklar düzenli bir şekilde dosya haline getirilmelidir. Ayrıca ıslak imzalı olarak hazırlanmış olan online Hindistan vize başvurusu da evraklar arasında bulunmalıdır.

Hindistan aile ziyareti vize başvurusu iki yerde yapılmaktadır. Ankara Hindistan Büyükelçiliği ve İstanbul Hindistan Başkonsolosluğu aile ziyaret vizesi için başvuru yerleridir. İlk olarak randevu alınması gerekmektedir. Bunun için hafta içi her gün 9.30 ile 12.00 saatleri arasında randevular alınmalıdır. Bu saatler dışında telefon ile randevu alınamaz.

Hindistan Başkonsolosluğu’nun vize departmanı, Hindistan aile ziyareti vize başvuruları için hafta içi Pazartesi ve Cuma günlerinde saat 10.00 ile 13.00 arasında hizmet vermektedir. Başvuru dosyaları Hindistan Konsolosluğu tarafından teslim alındıktan sonra başvuru sahibi Hindistan Konsolosluğu’nun biometrik veri ibraz kısmında biometrik parmak izini vermelidir. Bu aşamada dijital fotoğraf ve elektronik imza da alınır.

Hindistan Aile Ziyaret Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Ziyaret vizesi sonuçları, evrakların eksiksiz olarak tamamlanması ve değerlendirilmesine göre değişiklik gösterebilir. Evrakların eksik olması durumunda Hindistan Konsolosluğu vize başvurusunu iptal edebilir. Bunun dışında Hindistan Konsolosluğu ek evrak talebinde bulunabilmektedir. Ancak ortalama olarak 2 iş günü içerisinde Hindistan aile ziyaret vizesi alınabilmektedir.

Hindistan Aile Ziyareti Vizesi İçin Önemli Bilgiler

Aile Ziyaret Vizesi için İstanbul Hindistan Başkonsolosluğu parmak izi verilmesini zorunlu tutmuyor. Ancak başvuru sahibini şahsen görmek istiyor. Ancak Ankara Büyükelçiliği ise daha önceden parmak izi olması halinde başvuru sahibini yeniden çağırmıyor. Hindistan Aile Ziyareti Vize başvurusu Ankara Büyükelçiliği ya da İstanbul Başkonsolosluğu’na yapılmaktadır. Ancak başvuru sahibi hangi ilde ikamet ediyor ise o ile bağlı olan Konsolosluklardan işlemlerini yapmalıdır.

Aydın, Çanakkale, Bursa, Balıkesir, Kocaeli, Edirne, Denizli, Manisa, Kırklareli, Muğla, İstanbul, Yalova ve Sakarya illerinde ikamet eden kişilerin başvurularını İstanbul Hindistan Konsolosluğu’ndan yapmaları gerekir. Bu iller dışında yaşayan kişiler ise başvurularını Ankara Hindistan Büyükelçiliği’ne yapmalıdır.

Hindistan Aile Ziyaret Vizesi başvurusu esnasında pasaporttaki soy isim ile nüfus cüzdanındaki soy isimin aynı olması gerekmektedir. Soy isimde değişiklik oldu ise evlilik cüzdanının ya da boşanma evrakının Hindistan Konsolosluğu’na ibrazı gerekmektedir.

Ofislerimize telefon ile ulaşarak yardım ve destek alabilirsiniz

Hızlı Yardım İçin Bize Ulaşın

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

Diğer Aile Ziyaret Vizesi Başvurusu Yapabileceğiniz Ülkeler


Almanya Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Amerika Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Avusturya Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Belçika Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Çekya Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Danimarka Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Finlandiya Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Fransa Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Hollanda Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


İngiltere Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


İspanya Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


İsviçre Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


İtalya Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Kanada Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Letonya Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Macaristan Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Polonya Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Romanya Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Rusya Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Yunanistan Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Cezayir Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Çin Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Dubai Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Etiyopya Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Güney Kore Aile Ziyaret vizesi
Başvuru Şartları


Hindistan Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


İrlanda Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


İsrail Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Küba Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Malta Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Mısır Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Nijerya Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Norveç Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Suudi Arabistan Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Vietnam Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları


Meksika Aile Ziyaret Vizesi
Başvuru Şartları

Tüm Paylaşımlar
Whatsapp Business
Destek Merkezi

Size Özel Çözümlerimiz Hakkında Konuşalım!