Mısır Öğrenci Vizesi

Mısır Devleti bu ülkede öğrenim görmek isteyen yabancı şahısların öğrenci olmalarına imkan sağlamaktadır. Ancak, yabancı şahıslar öğrenim görmek istedikleri süreye göre Mısır öğrenci vizesi ve Mısır öğrenci oturma vizesi olmak üzere farklı uygulamalara tabii tutulmaktadır. Mısır'da 90 günü aşmayan kısa süreli öğrenim görmek isteyen kişilerin Mısır Öğrenci Vizesi alması gerekmektedir. Mısır'da öğrenim süresi 90 günü aşacak olan kişiler ise kısa süreli Mısır vizesi ile giriş yaptıktan sonra bu ülkedeki yabancılar şubesinden Mısır öğrenci oturma vizesini alması gerekmektedir.

Mısır öğrenci vizeleri için pasaportun planlanan Mısır seyahati sorası en az 6 ay geçerlilik süresi olması gerekmektedir. Kısa veya uzun süreli olarak eğitim almak fark etmeksizin Mısır'a öğrenci olarak gelen herkesin Mısır'a girişi sonrası ilk 7 gün içinde bulundukları bölgedeki Mısır Emniyet Müdürlüğü'ne kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

Mısır Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Kısa sürede Mısır'da öğrenim görmek için verilen Mısır öğrenci vizesi için Türkiye'deki yetkili Mısır makamlarına başvuruda bulunmak gereklidir. Mısır öğrenci vizesi veren Türkiye'deki yetkili makamlar Mısır Başkonsolosluğu İstanbul ve Mısır Büyükelçiliği Ankara'dır.Mısır Başkonsolosluğu İstanbul bölge ayrımı yapmaksızın bütün illerden yapılan başvuruları kabul etmektedir. Mısır Büyükelçiliği Ankara ise bölge ayrımı yapıp yalnızca Ankara ve çevre illerden yapılmış olan başvuruları kabul etmektedir. Mısır öğrenci vizesi için bu makamlara başvuruları şahsen gerçekleştirebileceğiniz gibi vize işlemlerini yürütmekle yetkili temsilcilikler aracılığıyla da gerçekleştirebilirsiniz.

Mısır öğrenci vizesi almak için başvuru sırasında Mısır Konsolosluğu tarafından istenen evrakların eksiksiz ve doğru hazırlanmış olması gerekmektedir. Böyle olmayan evraklarla yapılan başvurular vize işlemlerinin ret olarak sonuçlanmasına yol açabilmektedir. Mısır Konsolosluğu gerek görmesi halinde ek evrak isteme ve başvuru sahibini mülakata çağırma yetkisine sahip olmaktadır. Dosyaların eksik olması veya tutarsız bilgi içermesi Mısır makamlarının ek evrak istemesi veya mülakata çağırması için sebep olabilmektedir. Mısır öğrenci vizesi Mısır Konsolosluğunun vize başvurunuzu olumlu olarak sonuçlandırması durumunda alınmaktadır. Mısır vize reddi almanız durumunda yeni evraklarla tekrar başvuru yapmanız konusunda herhangi bir engel olmamakla birlikte vize reddi yeniden yaptığınız başvurunuzu olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Yeniden yaptığınız başvuru olumlu olarak sonuçlanabileceği gibi yeniden ret olarak da sonuçlanabilmektedir.

Mısır Öğrenci Vizesi Gerekli Evraklar

Mısır Öğrenci vizesi için gerekli evraklar olarak aşağıda belirtilenler hazırlanmalıdır:

Pasaport

Mısır öğrenci vizesi için pasaportun planlanan Mısır seyahati sonrası en az 6 ay geçerli olması, vize etiketi basılacak boş sayfalarının olması ve tahrip olmamış olması gerekmektedir.

Fotoğraf

Mısır öğrenci vizesi için biyometrik özellikte 2 fotoğraf istenmektedir. Fotoğraf başvuran şahsın son halini yansıtan güncellikte olmalı ve arka fonu beyaz olmalıdır. Fotoğrafta yüz hatlarının görünmesi engelleyen unsurlar ve dijital olarak üstünde gerçekleştirilmiş oynamalar olmamalıdır.

Kimlik fotokopiniz

Nüfus cüzdanınızın fotokopisi Mısır öğrenci vizesi için gerekli olup nüfus cüzdanındaki bilgilerin pasaporttaki bilgilerle uyumlu olması gerekmektedir.

Öğrenci belgesi

Türkiye'de devam etmekte olunan okuldan öğrenci belgesi alınmalıdır. Okul yetkilisi öğrenci belgesinde eğitim süresini ve okunan eğitim bölümünü belirtmelidir. Eğitim belgesi güncel tarihli olmalı ve okul yetkilisinin ıslak imzası ve kaşesini içermelidir.

Vize Talep Dilekçesi

Mısır öğrenci vizesi için dilekçe gerekli olup dilekçe istenen özelliklerle uyumlu olmalıdır. Vize talep dilekçesi öğrenciye sponsor olacak kişinin çalıştığı şirketin yetkilisi tarafından şirketin antetli kağıdına yazılmalı, şirketinin kaşesi ve şirket yetkilisinin ıslak imzasını içermelidir. Dilekçe konsolosluğa hitaben yazılmalı sponsorun yakınlık derecesi ve öğrenciye sponsor olacağı belirtilmeli, seyahat masraflarının karşılanacağını ve vize bitişinden önce öğrencinin ülkeden ayrılacağı da taahhüt edilmelidir.

Konaklama Belgesi

Mısır öğrenci vizesi için başvuran şahsın Mısır'da konaklayacağı yere ilişkin belge de gerekmektedir. Konaklama belgesi otel rezervasyonu, öğrenci yurdunda kalınacağına ilişkin belge gibi farklı şekillerde olabilmektedir.

Davetiye

Mısır'da eğitim göreceğiniz kuruluştan davetiye almalısınız. Davetiyede eğitimin süresi, eğitimin akademik alanı ve konaklama bilgisine ilişkin bilgiler bulunmalıdır. Davetiye ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır.

Banka Hesap Özeti

Mısır öğrenci vizesi için eğitim görecek kişinin veya bu kişinin sponsorunun banka hesap özeti istenmektedir. Banka hesap özetinin karşılaması gereken koşullar hakkında bilgiler için Vize Merkezi temsilcilerimiz ile irtibata geçiniz.

Ödeme belgesi

Mısır'da eğitim göreceğiniz kuruma ödeme yapıldı ise bu ödemeye ilişkin dekontların fotokopisi evraklarınızın arasında bulunmalıdır.

Yukarıda belirtilen evraklar Mısır öğrenci vizesi için istenen genel evraklar olmaktadır. Mısır öğrenci vizesi için başvuru sahibinin göreceği eğitimin içeriğine bağlı olarak ek evraklar getirmesi gerekebilir. Bununla birlikte gerekli görülmesi halinde Mısır öğrenci vizesine yapılan başvuru sonrasında da ek evrak talep edilebilmektedir. Transkript ve referans mektubu bu ek evraklara örnek olabilmektedir.

Mısır Öğrenci Vizesi Başvuru Formu

Mısır öğrenci vizesi için diğer vizelerde olduğu gibi Mısır makamlarınca hazırlanan başvuru formunun doldurulup konsolosluğa verilmesi gerekmektedir. Mısır öğrenci vizesi başvuru formu İngilizce ve Türkçe olarak hazırlanmış olup öğrenci vizesi için başvuruda bulunmak isteyenler her iki dilde de doldurulabilmektedir. Ancak başvuru formunda yer alan bütün bilgiler eksiksiz olarak doldurulup doğru bilgiler içermelidir. Vize başvuru formunda yazılan bilgiler öğrenci olduğunuzu, öğrenci olarak seyahat edeceğinizi, ve seyahat süresince geçim masraflarınızın karşılanabileceğini doğrular nitelikte olmalıdır. İstenen özelliklere göre doldurulmayan başvuru formları vize işlem süresinin uzaması veya ret olarak sonuçlanmasına yol açabilmektedir. Ayrıca, başvuru sahibi formun imza bölümünde mutlaka imzasını bulundurmalıdır, imzasız olan başvuru formlarıyla vize işlemleri yapılmamaktadır.

Mısır Öğrenci Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Başvuru için gerekli evrakların verilip başvuru işlemlerinin sorunsuz olarak gerçekleştirilmesi halinde Mısır öğrenci vizesinin çıkış süresi ortalama 30-45 iş günüdür. Ancak Mısır öğrenci vizesi için işlem süresi konsolosluğun yoğunluğuna, konsolosluğun tatil olduğu günlere konsolosluk sistemlerindeki güncellemelerden kaynaklı gecikmelere bağlı olarak değişebilmektedir. Vatandaşlık faktörü de Mısır vize işlemlerini etkilemekte olup vize başvuru sahibinin başka bir ülke vatandaşlığına sahip olması durumunda da Mısır vize işlemleri daha farklı sürede sonuçlanabilmektedir. Bu sebepten dolayı öğrenci vizesinin 20 gün ile 40 gün arasında alınması da görülen durumlardandır. Mısır öğrenci vizesini seyahat tarihinize yetişebilmesi için en az seyahat tarihine en az 1 kala başvuruların yapılması tavsiye edilmektedir.

Mısır Öğrenci Vizesi Ücreti

Mısır öğrenci vizesi ücreti yetkili Mısır makamı tarafından belirlenmekte olup bu ülkeye ilişkin gelişmeler de öğrenci vizesi ücretine etki edebilmektedir. Mısır öğrenci vizesi için gereken ücreti sürekli aynı olmayıp belirli dönemlerde değişmektedir. Mısır öğrenci vizesi ücreti vize işlemleri için gerçekleştirilecek hizmet olarak alınmakta olup vize reddi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. Mısır öğrenci vizesi için ödenmesi gereken ücrete ilişkin en güncel bilgiyi almak için ücreti vize başvurunuza yakın bir tarihte öğrenmeniz önerilir.

Mısır'da Öğrenci Olmak

Mısır kanunları yabancı vatandaşlar bu ülkede öğrenci olmasına izin vermektedir. Kanunlara göre Mısır'da öğrenci olmak için kalış süresine bağlı olarak farklı işlemler yapılması gerekmektedir. 90 günden kısa bir süre için Mısır'da öğrenim görmek isteyen kişiler bağlı oldukları ülkenin Mısır Konsolosluğuna öğrenci vizesi için başvurup bu yetkili organdan öğrenci vizesi alması gerekmektedir. Mısır Konsolosluğunca istenen evrakları getirip konsolosluğun başvurunuzu olumlu sonuçlandırması sonucu Mısır öğrenci vizesi almanız durumunda Mısır'a giriş sonrası ilk 7 gün içinde Mısır'da ikamet ettiğiniz yerin emniyet müdürlüğüne kaydınızı yaptırmalısınız. İlgili emniyet müdürlüğü kayıt için sizden eğitim alınacak kurumdan öğrenci belgesi ve pasaport fotokopisi gibi sizden birkaç belge isteyebilir. Bu sebeple kayıt için emniyet müdürlüğüne giderken Mısır'daki eğitim kurumundan alınmış öğrenci belgesi ve pasaport fotokopisi de yanınıza alınız.

90 günden fazla süre olarak Mısır'da öğrenci olmak içinse yapılması gereken işlemler farklıdır. Uzun süreli olarak öğrenim görmek için Mısır dış temsilcilerinde vize alınmamakta olup öğrenime ilişkin işlemlerin Mısır'da gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Uzun süreli olarak Mısır'da öğrenci olmak için ikamet edilen ülkedeki Mısır Konsolosluğundan kısa süreli vize alması gerekmektedir. Mısır vizesi ile yasal olarak giriş yapıldıktan sonra 7 gün içinde bulunulan bölgedeki Mısır emniyet müdürlüğüne kayıt yaptırılması gerekmektedir. İlgili müdürlük öğrenci olacağınıza dair belge ve pasaport fotokopisi gibi belgeler isteyebilip bu belgeleri başvuru sırasında yanınızda bulundurmalısınız. Kayıt sonrasında ise Mısır'daki Yabancılar Şubesi'ne Mısır öğrenci oturma vizesi için başvuruda bulunmalısınız.

Yabancılar şubesine başvurunuz Mısır'a giriş sonrası ilk 30 gün içinde olmalıdır. Mısır öğrenci vizesi için istenen evraklar genel olarak mezuniyet belgesi, Mısır'daki okula kabul kayıt belgesi, banka hesap dökümü, iki fotoğraf, dilekçe olmakla birlikte başvuru öncesi gerekli evrakları yabancılar şubesinden öğreniniz. Başvuru için sizden istenen evrakları eksiksiz ve doğru olarak getirmeye özen gösteriniz. Yabancılar şubesinin gerek görmesi halinde ek evrak isteyebileceği unutulmamalıdır. Öğrenci oturma vizenizi yabancılar şubesinin başvurunuzu olumlu olarak değerlendirmesi halinde alabilir ve Mısır'da uzun süreli olarak eğitim görebilirsiniz. Öğrenci oturum vizenizi yenilmek için vize bitim tarihinden en az iki hafta önceden yabancılar şubesine başvurmalısınız.

Ofislerimize telefon ile ulaşarak yardım ve destek alabilirsiniz

Hızlı Yardım İçin Bize Ulaşın

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

Diğer Eğitim Vizesi Başvurusu Yapabileceğiniz Ülkeler


Almanya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Amerika Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Belçika Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Bulgaristan Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Çekya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Finlandiya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Fransa Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Hollanda Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


İngiltere Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


İsrail Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


İtalya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Kanada Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Macaristan Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Malta Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Polonya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Romanya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Rusya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Avusturya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Cezayir Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Çin Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Danimarka Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Dubai Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Etiyopya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Güney Kore Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Hindistan Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


İrlanda Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


İspanya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


İsviçre Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Küba Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Letonya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Mısır Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Nijerya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Norveç Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Suudi Arabistan Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Vietnam Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Yunanistan Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Meksika Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları

Tüm Paylaşımlar
Whatsapp Business
Destek Merkezi

Size Özel Çözümlerimiz Hakkında Konuşalım!