Norveç Çalışma İzni

 

Norveç çalışma izni vizesi için Norveç dış temsilciliklerine başvuruda bulunulması gerekmektedir. Gerekli evrakların hazırlanabilmesi için kişiler Norveç dış temsilcilikleri tarafından yetki verilmiş başvuru merkezleri aracılığıyla veya yetkili seyahat acenteleri ile görüşebilirler.

Norveç’te Çalışma İzni Almak Kolay mı?

Norveç çalışma vizesi almak, eğer gerekli tüm evrakları konsolosluğa teslim ettiyseniz ve şartları sağlıyorsanız oldukça kolaydır. Bunun için kolay Norveç çalışma vizesi alma konusunda danışmanlık hizmeti veren firmamız Myvize ile iletişime geçmeniz size avantaj kazandıracaktır.

Norveç Çalışma Vizesi Nasıl Alınır?

Norveç’te çalışma vizesi almak için Norveç çalışma vizesi başvurusu yapmanız gerekir. Bu yüzden çalışma izni alarak Norveç’te yasal koşullar çerçevesinde çalışılması mümkündür. Eğer çalışma vizesi alınmadan Norveç’te çalışma sürecine girişilirse bu, kaçak işçi statüsüne gireceğiniz anlamına gelecektir. Bu durum, herhangi bir sorgu ya da resmiyet gerektiren bir işlemde bulunmak istediğiniz takdirde Norveç’te sorun yaşamanıza neden olabilir.

Norveç Çalışma İzni Kaç Günde Çıkar?

Schengen Norveç çalışma vizesi, Norveç’e seyahat amaçları doğrultusunda farklı kategoriler için alınabilen bir vizedir. Norveç Schengen vizesinin turistik amaçlar için alınmak istendiğinde başvuru sürecinden teslimine kadar ne kadar zaman geçeceği oldukça merak edilmektedir. Gerek ilk kez vize başvurusu yapacak olanlar gerekse de daha önce başvuruda bulunanlar Norveç çalışma vizesi kaç günde çıkacağı hakkında yoğun bir araştırma sürecine girebilmektedirler. Bu yüzden makalemizde Norveç çalışma vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtını vereceğiz.

Norveç Çalışma İzni Sonuçlanma Süresi

Norveç çalışma izinleri belirli bir süre ile sınırlıdır. Dolayısıyla ister kısa süreli ister oturum izniyle birlikte olan çalışma vizesi alınsın, her hâlükârda çalışma izni süresi sınırlıdır. Buna göre Norveç çalışma vizesi süresi 6 aydır. 6 aylık süre sonunda tekrar çalışma izni başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

Norveç Çalışma Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Tüm Evraklar İngilizce Tercüman Olarak İstenmektedir.

 • Norveç çalışma izni vize başvuru formu
 • T.C. Kimlik kartı fotokopisi
 • Pasaport
 • Biyometrik fotoğraf
 • Adli sicil kaydı
 • Mesleki durumu kanıtlayan belgeler
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği
 • Seyahat sağlık sigortası

Norveç Çalışma İzni Vize İşlemleri Ne Zaman Sonuçlanır?

Norveç’e çalışma vizesi başvurusunda bulunmak isteyenler konsolosluk tarafından talep edilen şartları sağlayıp gerekli evrakları temin ederek süreci başlatırlar. Norveç çalışma vizesi başvurularının konsolosluğun çalışma saatleri ve resmî tatiller de göz önüne alınarak gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Buna göre Norveç çalışma vizesi kaç günde çıkar sorusunun yanıtı 7 ila 15 iş günü şeklinde verilebilir.

Bulunduğunuz yerdeki en yakın konsolosluğun çalışma saatlerini ve resmî/dinî bayramları göz önüne almanız gerekir. Eğer başvuru sürecinizi böyle başlatırsanız gecikme de yaşamamanız daha mümkün olacaktır. Çalışma izni vizesinin çıkma süresinde herhangi bir aksama meydana gelmemesi için seyahat tarihinizden bir ay öncesinden vize başvuru randevu almanız tavsiye edilmektedir. Norveç’e gideceğiniz tarihe üç ay ve daha fazla bir süre varsa, bu süre zarfında yapılan vize başvuruları değerlendirmeye alınmaz.

Ayrıca Norveç çalışma izni vizesi başvurunuzun reddi ile sonuçlanan süreç sonrasında vize sonuç tarihini izleyen ilk 8 günde itiraz hakkınız vardır. Bu yasal bir süredir ve Norveç çalışma vizesi reddi için itirazınızı bu süre içinde yapmanız gerekir. Aksi takdirde vize başvurunuzun reddi ile sonuçlanan sürece itiraz hakkınız ortadan kalkacaktır.

Norveç’e İşçi Olarak Nasıl Gidilir?

 • Başvuru Formu: Norveç çalışma vizesi için gereken başvuru formunun doğru şekilde doldurulmaması ve ıslak imzalı olarak teslim edilmesi gerekir.
 • Pasaport: Başvuru sahibinin minimum 10 yıl geçerliliğe sahip, dönüş tarihinden itibaren 6 ay geçerliliğe sahip ve karşılıklı 2 sayfası boş pasaporta sahip olması gerekir.
 • Pasaport Fotokopisi: Başvuru sahibinin var ise eski pasaportlarının fotokopileri ibraz edilmelidir.
 • Fotoğraf: Son 6 ay içerisinde beyaz fonda çekilmiş, 3,5 x 4,5 mm ebatlarında 2 adet fotoğraf ibraz edilmelidir.
 • Seyahat Bilgileri: Norveç çalışma vizesine başvuran kişinin uçak bileti rezervasyonlarını ve konaklama bilgilerini ibraz etmesi gerekir.
 • İş Akdi: Orijinali ve fotokopisi ibraz edilmelidir.
 • Sağlık Raporu: Norveç çalışma vizesine başvuran kişinin sağlık raporunu evraklarına eklemesi gerekir.
 • Sağlık Sigortası: Schengen bölgesinde geçerlidir ibaresi bulunan, 30000 € teminat tutarında ve acil tıbbi bakım ya da acil hastane bakımı masraflarını kapsayacak şekilde olmalıdır.
 • Adli Sicil Belgesi: Noter onaylı İngilizce çevrilmiş şekilde apostil ve fotokopi şeklinde ibraz edilmelidir.
 • Yabancı Uyruklu Vatandaşların Teslim Etmesi Gereken Evrak: Türkiye’de oturma izni fotokopilerini ibraz etmeleri gerekir. (Minimum vize bitiş tarihine kadar geçerli olmalıdır.)

Norveç Çalışma İzni Başvurusu

Bunların dışında Norveç çalışma izni vize randevusu alarak başlatılabilen vize başvuru süreci, konsolosluk tarafından talep edilen zorunluk evrakların teslimiyle devam eder. Norveç çalışma vizesi randevusu almak için Norveç Konsolosluğu’na şahsen başvurmanız gerekmektedir.

Norveç çalışma izni vize randevusunun yanı sıra Norveç’e Gitmek İçin Norveç çalışma vizesi Almak zorunda mıyım? sorusu da oldukça merak edilmektedir. Bu soruya verilecek cevap nettir. ABD, Avustralya, Kanada, Yeni Zelanda ve diğer çoğu Avrupa ülkesi vatandaşıysanız Schengen vizesi ile Norveç’i 90 güne kadar vizesiz ziyaret edebilirsiniz. Schengen vizesi sahipleri Norveç’i vizesiz ziyaret edebilir. Ancak vatandaşlığınız Schengen üye ülkelerinden birinde değilse Norveç Schengen Vizesi almak zorundasınızdır. Ayrıca Norveç’te 90 günden fazla konaklayacak olanlar da Norveç Schengen Vizesi almak durumundadır. Norveç Schengen vize randevusu alarak vize başvuru sürecinizi başlatabilirsiniz.

2022 Norveç’te Çalışma Başvuruları İçin Ne Gerekir?

Norveç çalışma vizesi başvuruları, bir çalışma vizesi gerektirir ve bunun dışında Norveç oturum izniyle de yakından ilişkilidir. Norveç’te çalışmak için vize başvurusu, en yakın konsolosluk ya da büyükelçiliğe yapılabilir. Ancak bundan önce Norveç çalışma vizesi vizesi için gerekli koşulların sağlandığına ve evrakların eksiksiz hazırlandığına emin olunmalıdır. Başvuru sahibi Norveç’te çalışma izni aldığında iki tür çalışma vizesi türünden birine sahip olacaktır: kısa süreli çalışma vizesi ve oturum izniyle birlikte çalışma vizesi. İki vize türünde de Norveç’te konaklama süreleri kısıtlıdır.

Norveç’te çalışma izni için onay almak isteyen ve Norveç’e işçi olarak nasıl gidilir diyen tüm T.C. vatandaşları Norveç çalışma vizesi vizesine başvuruda bulunmak zorundadır. Norveç’te çalışma izni alma süreci ve koşullar diğer ülkelere kıyasla biraz farklıdır.

Norveç Çalışma İzni Vize Başvuruları Nereye Yapılır? 

Norveç çalışma vizesi başvurularından, Norveç Büyükelçiliği ve Macaristan Konsolosluğu sorumludur. Vize başvuruları, bu diplomatik temsilciliklere yapılmaktadır. Ancak, sürecin doğru işlemesi açısından başvuru merkezleri aracılığıyla Norveç çalışma vizesi başvurusu yapmak daha avantajlıdır. Yapılması gereken ilk iş, temsilciliklerden randevu almaktır. Sonrasında, hazırlanması gereken evrakların ne olduğu öğrenilmelidir. Ayrıca evraklar eksiksiz olarak istenen şekilde hazırlanarak randevu günü teslim edilmelidir.

Norveç Çalışma İzni Vizesi İçin Gerekli Evraklar 2022

Norveç çalışma izni vizesi için büyük önem teşkil eden hazırlıklardan biri de gerekli evrakların beyan edilmesidir. Buna göre Norveç çalışma vizesi için gerekli evrak listesi şöyle sıralanabilir:

 • Norveç çalışma vizesi başvuru formu (eksiksiz ve tamamen doğru bilgilerle doldurulmalıdır)
 • 2 adet fotoğraf (pasaport formatında
 • Pasaport ve daha önceki vizelerin birer kopyaları (ayrıca pasaportta en az iki boş sayfa)
 • Dönüş bileti için rezervasyon yapıldığına dair bir çıktı
 • Norveç seyahatinin amacını ve seyahat planını belirten bir dilekçe
 • Norveç’te ne kadar kalınacağına dair konaklama yerinin rezervasyonu
 • Medeni durum belgesi (evlilik belgesi, doğum belgesi, eşler için ölüm belgesi)
 • Norveç’te kalınacak süre boyunca başvuru sahibinin kendi giderlerini karşılayabileceğine dair kanıtlar. (bankada yeterli miktarda para olduğuna dair dökümler, hesap hareketleri)

Ek olarak;

Başvuru sahibi eğer herhangi bir işte çalışıyorsa;

 • İş sözleşmesi
 • Son altı aylık döneme ait banka ekstresi
 • İşveren onay dilekçesi
 • Maaştan yapılan vergi kesintilerinin bir dökümü

Başvuru sahibi serbest meslek sahibi ise;

 • İşletme ruhsatının kopyası
 • Son altı aylık döneme ait iş yeri banka dökümü
 • Gelir vergisi beyannamesi

Başvuru sahibi öğrenci ise;

 • Öğrenci belgesi ve transkript
 • Kabul aldığı okul tarafından hazırlanmış davet mektubu

Başvuru sahibi emekli ise;

 • Son altı aylık döneme ait emeklilik beyanı

Ofislerimize telefon ile ulaşarak yardım ve destek alabilirsiniz

Hızlı Yardım İçin Bize Ulaşın

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

Diğer Çalışma Vizesi Başvurusu Yapabileceğiniz Ülkeler


Almanya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Amerika Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Avusturya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Bulgaristan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Çekya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Fransa Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Güney Kore Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İngiltere Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Kanada Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Macaristan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Polonya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Romanya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Rusya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Belçika Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Cezayir Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Çin Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Danimarka Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Dubai Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Etiyopya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Finlandiya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Hindistan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Hollanda Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İrlanda Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İspanya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İsrail Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İsviçre Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


İtalya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Küba Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Letonya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Malta Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Mısır Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Nijerya Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Norveç Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Suudi Arabistan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Vietnam Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Yunanistan Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları


Meksika Çalışma Vizesi
Başvuru Şartları

Tüm Paylaşımlar
Whatsapp Business
Destek Merkezi

Size Özel Çözümlerimiz Hakkında Konuşalım!