Küba Üniversite Eğitimi Hakkında

Karayipler’de üniversite arayışında olan öğrenciler için Küba çok iyi bir seçim olabilir. Küba açık hale gelmiş olduğu 1990’lı yıllardan bugüne dek, sayısı binlerin üzerine çıkan Uluslar arası düzeyde öğrenci ziyaretine hayatı ve tarihi öğrenilmesi için ziyaret edilmektedir.

Küba, komünist bir ülke olmasından dolayı farklı siyasi görüşlere sahip öğrenciler açısından benzeri olmayan zorlukları sunmaktadır. Bundan dolayı, öğrenciler Küba’ya gelmelerinden önce yaşantısı, kültürü ve dini hakkında fikir sahibi olması gerekir. Böylelikle büyük zorlukların önüne acele edilmeden geçilmiş olur.

Tabi ki bu nedenlerin yanı sıra eğitim alacağınız Küba’da yaşam maliyeti ve üniversitelerin eğitim masraflarının ne kadar olduğunu da bilmek gerekiyor.

Küba'da Üniversite Okumak

Küba üniversite eğitim Küba vatandaşlarına ücretsiz olarak sağlansada, Küba'da eğitimlerini ilerletmek isteyen uluslararası öğrencilerin 4,000$ ile 7,000$ arasında değişen öğrenim ücreti ödemeleri gerekmektedir.

Bu masrafların önceden ödenmesi gerekmektedir. Kuruma kaydolmak için uluslararası öğrencilerin lisans veya eşdeğeri bir diplomaya sahip olduklarını göstermeleri, vize almaları ve gerekli İspanyolca dersleri almaları gerekir. Hazırlık okulları genellikle İspanyolca dersleri verir. Şu anda Havana'da 23 farklı ülkeden gelen 3.432 tıp öğrencisi var. Bu öğrenciler Küba dahil dünyanın her yerinden geliyor.

Küba Üniversite Eğitimi Almak İçin Nasıl Bir Yer?

Küba üniversite eğitim kabul süreci Türkiye'dekine benzer. Lise mezuniyetinden sonra öğrenciler ulusal bir sınava girerler ve daha sonra sınav sonuçlarına, seçimlerine ve kurumların açtığı kontenjanlara göre bölümlere yerleştirilirler.

Gitmeyi seçtiğiniz kurumun bulunduğu şehirde henüz ikamet etmiyorsanız, kayıt olduğunuz anda kampüste yaşama hakkınız vardır. Burada kalmak tamamen ücretsiz. Ek öğünler varsa, özellikle gece yurtta parti yapılıyorsa, öğrenciler ve kafeterya personeli tarafından hazırlanan sandviçler ile geceleri ekstra ücretsiz yemek servisi yapılır. Eğitim ücretine kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği dahildir.

Küba üniversite eğitim standartlarının genellikle yüksek olduğunu söylemek güvenlidir. Tıp gibi bazı sektörler uluslararası normları aşan bir kaliteye sahiptir. Örneğin Kanada, Türkiye'den gelen bir tıp fakültesi sertifikasını kabul etmeyecektir, ancak tıp fakültesini Küba'da tamamlayan herkes Kanada'ya gelir gelmez tıp pratiği yapabilir. Ablukanın teknoloji elde etme ve internete erişim konusundaki zorluklarını aşmak Küba'nın en önemli zorluklarından biridir.

Küba Üniversite Eğitimi Sistemi

Küba Eğitim Bakanlığı, ülkenin herhangi bir ödeme gerektirmeyen ücretsiz halk eğitim sisteminden sorumludur. 1961 yılında tüm özel eğitim kurumlarının millileştirilmesinden sonra devlet tarafından yönetilen bir eğitim yöntemi kurulmuştur.

Küba'da özel okul ve üniversitelerin bulunması yasalara aykırı olduğu için, Küba'daki öğrenciler, üniversite de dahil olmak üzere eğitimlerinin hiçbir aşamasında herhangi bir öğrenim ücreti ödemek zorunda değildirler. UNICEF'in finansmanıyla oluşturulan program kapsamında yerel yerleşimlere yönelik eğitim programları ve çocuk eğitim merkezleri sonucunda altı yaşın altındaki çocukların yüzde 98'inden fazlası eğitim hizmeti almaya hak kazanabilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri'nde 11 yaşın altındaki çocukların okula devam etmesi beklenir ve okullarda öğretilen eğitim standartları ülke genelinde tutarlıdır. Ortaokulun ilk üç yılında, çoğu öğrenci uzak bölgelerde bulunan yatılı okullara gider.

İkisi de bu civardaki çiftliklerde öğrenci ve işçi. Öğrenciler daha yüksek akademik başarıya ulaştığında, eğitmenleri finansal olarak ödüllendirilir. Liseden mezun olan ve eğitimlerini ilerletmek isteyen öğrenciler genellikle yüksek öğretime hazırlık kurumlarına veya meslek okullarına kaydolurlar.

Ailesinin maddi durumu ne olursa olsun, Küba'daki her genç, ülkenin üniversitelerinden birinde Küba üniversite eğitimi görme fırsatına sahiptir. Bunu belirleyen kişinin mali durumu değil, becerileri ve yetenekleridir. Küba'nın eğitim standartlarını diğer uluslarınkilerle karşılaştırırken, Küba'nın nispeten fakir ve küçük bir ada ülkesi olduğunu akılda tutmak gerekir. Ayrıca Küba'nın bir ada olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Küba’da Eğitim ve Yaşam Maliyeti

Küba’da resmi para birimi olarak Peso kabul edilmiş olsa da, ülke genelinde genel olarak ABD doları yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu durum aslında dövizle yapılacak işlem sorunlarını ise ortadan doğrudan kaldırmaktadır.

Yaşam maliyeti açısından ise oldukça mütevazi bir konumdadır. Bir ucuz restoranda yemeği 5 USD gibi bir ücret ile yemek mümkündür. 1 USD karşılığında ise Havana şehrinin etrafında ulaşım sağlanması için aylık bilet satın alabilirsiniz. Uluslar arası düzeyde eğitim gören öğrenciler ise Küba’da ücretsiz sağlık hizmetlerinden faydalanabilmektedir.

Küba’da eğitim görülen üniversiteler her ne kadar devlete bağlı olsalar dahi, bazı üniversitelerde sabit bir ders planlaması bulunmamaktadır. Üniversite ile eğitim kursları açısından öğrenim görülecek ücret ortalama 40.000 USD olarak bilinmektedir. Söz konusu ücretler sadece bir seans başına olmamakla birlikte, kurs devam ettiği sürece ödenecektir. Seçilecek ücret hakkında ise belirlenecek olan üniversiteden detaylıca bir bilgi alabilirsiniz. Küba’da eğitim almak isteyen öğrenciler her koşulda öğrenci vizesi alma zorunluluğu vardır. Vize gerekli belgeler eşliğinde Küba elçiliğinden temin edilebilmektedir.

Küba’da Üniversite Eğitimi İçin En İyi Okullar

Ülkelere seyahat etmenin çok çeşitli nedenleri olabilir. Birçok kişi turistik seyahatler yapmak için bir ülkeye gider, kimileri iş yapmak için, kimileri ise eğitim almak için. Eğer siz eğitim almak için Küba’ya gitmeyi düşünüyorsanız oldukça doğru yerdesiniz çünkü Küba’ya gitmek çoğu zaman eğitim için doğru bir tercih olarak görülebilir. Üniversiteleri kaliteli ve bazı konularda özellikle uzman yetiştirmekte iyidir. Bu anlamda bakıldığında Küba insanların üniversite tercihi yapması için doğru bir yer olabilir. Yaşam tarzı açısından oldukça farklı bir tecrübe sunduğu için Küba’yı bu amaçla tercih etmek son derece akıllıcadır. Çünkü üniversite ortamının kozmopolitan bir yapı da olması insanların kültürel düzeyleri açısından oldukça olumlu bir durumdur. Farklı yapıda insanlarla tanışmak ve bu insanları anlamak için çabalamak herkes için değerli ve önemlidir. Peki Küba’daki her üniversite iyi mi? Tabi ki de hayır. Bu yüzden sizler için hazırladığımız liste de Küba’da Üniversite Eğitimi İçin En İyi Okulları bir araya getirdik. Bu okulları inceleyip sonrasında sizin için en uygun olanı seçmeniz çok mantıklı olacaktır.  Universidad Central de Las Villas, Universidad de Ciego de Avila, Universidad de Cienfuegos, Universidad de Granma isimli okullar eğer üniversite eğitimi için Küba’yı tercih edecekseniz kesinlikle bir defa da olsa gözden geçirmeniz gereken yerlerin başında geliyorlar. Bu yerleri görmek ve hakkında fikir sahibi olmak, eğitim almak isteyen birisi için çok mantıklı olacaktır.

Ofislerimize telefon ile ulaşarak yardım ve destek alabilirsiniz

Hızlı Yardım İçin Bize Ulaşın

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

Diğer Eğitim Vizesi Başvurusu Yapabileceğiniz Ülkeler


Almanya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Amerika Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Belçika Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Bulgaristan Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Çekya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Finlandiya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Fransa Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Hollanda Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


İngiltere Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


İsrail Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


İtalya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Kanada Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Macaristan Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Malta Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Polonya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Romanya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Rusya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Avusturya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Cezayir Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Çin Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Danimarka Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Dubai Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Etiyopya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Güney Kore Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Hindistan Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


İrlanda Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


İspanya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


İsviçre Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Küba Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Letonya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Mısır Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Nijerya Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Norveç Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Suudi Arabistan Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Vietnam Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Yunanistan Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları


Meksika Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları

Tüm Paylaşımlar
Whatsapp Business
Destek Merkezi

Size Özel Çözümlerimiz Hakkında Konuşalım!