Suudi Arabistan Eğitim Vizesi başvurusunda bulunmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Suudi Arabistan'da öğrenci olmak amacıyla vize beyan ve başvurusunda bulunmaları bir zorunluluktur. Bu niyetle Suudi Arabistan'da bulunmak isteyen vatandaşlara Suudi Arabistan vize zorunluluğu getirmiştir. Bu doğrultuda uygulanan prosedürlerden ilk olarak konsoloslukların sunduğu ya da konsoloslukların yetkilendirdiği acenteler aracılığı ile edinilebilecek olan Suudi Arabistan eğitimi vize başvuru formu doldurulmalıdır.

Suudi Arabistan Devleti, ülkede eğitim almak isteyen kişiler hakkındaki bilgilere bu formda beyan edilen bilgiler aracılığı ile ulaşıp, bu doğrultuda başvuruda bulunan kişi hakkında karar vermektedir. Dolayısıyla doldurulması istenilen formun uluslararası evrak statüsünde olduğu unutulmamalı ve sunulan bilgilerin doğru ve resmi olması zorunludur.

Suudi Arabistan eğitim ve öğrenci vizesi başvuru formu İngilizce ve Türkçe olarak bilgisayar ortamında doldurulmak zorundadır. Suudi Arabistan eğitim vizesi başvuru formunda sunulan bilgilerin, form ile birlikte teslim edilen resmi evraklar ile uyuşması gerekmektedir.

Suudi Arabistan eğitim vizesi başvuru formu olmadan Suudi Arabistan Konsolosluğu, yapılacak olan başvuruyu değerlendirmeye almamaktadır. Aynı zamana sunulan bilgilerin doğru olmadığı durumlarda ülkeye giriş çıkış ve öncesinde fark edilmesi ile cezai yaptırımları da olabileceği unutulmamalıdır.

Suudi Arabistan eğitim vizesi için doldurulan formun teslimi gereği, öğrencinin eğitimi ve vize süresi bittiğinde ülkeyi terk edeceğinin garantisini verdiği anlamına gelmektedir.

Suudi Arabistan Eğitim ve Öğrenci Vizesi Nasıl Alınır?

Suudi Arabistan eğitim ve öğrenci vizesi almak isteyen vatandaşların öncelikle Suudi Arabistan'da bulunan, eğitim almak istedikleri okuldan ya da üniversiteden kendilerini kabul ettiklerini belgeleyen resmi ve onaylı bir kabul mektubu almaları gerekmektedir. Böylelikle hem eğitim süresi hem de alacakları olan eğitimin çerçevesi resmi bir şekilde belirlenmiş olacaktır.

Suudi Arabistan eğitim ve öğrenci vizesi için gerekli olan kabul mektubunun yanı sıra kişinin alacak olduğu eğitimin Türkiye'deki eğitimi ile alakadar bir eğitim olması ve eğitim diline hakim olması gibi faktörler gerekli olan evrakların kapsam ve mahiyetini de etkilemektedir. Bu evraklardan olan kabul mektubu ile birlikte Türkiye'de tamamlanmış olan eğitim diploması, alınan eğitimi gösteren transkript, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan alınacak olan eğitim görmesine engel yoktur yazısı da sunulması zorunlu evraklar arasındadır.

Suudi Arabistan eğitim ve öğrenci vizesi almak isteyen vatandaşların kimlik bilgileri ve başvuru formunda beyan ettikleri bilgiler ile sunulan formlar konsolosluklara sunulduktan sonra bilgiler Suudi Arabistan'a online olarak gönderilerek doğruluğu araştırılır ve vize kabulleri gönderilir. Suudi Arabistan eğitim ve öğrenci vizesine başvurmak isteyen vatandaşların sundukları geçerli pasaportlarında İsrail vizesi bulunduğu taktirde vize başvuruları kabul edilmeyecektir.

Gerekli evrak listesi

Suudi Arabistan eğitim vizesi için gerekli evraklar ile birlikte yapılan ödemenin iadesi vizenin kabul edilmeme durumunda yapılmamaktadır. Yapılacak olan eğitim ve öğrenci vize ücreti başvuru esnasında yapılmaktadır. Başvurusu yapılan vize işlemleri, gerekli evrakların tamamlanması akabinde ekstra evrak talebi de olmaması durumunda 7-10 iş günü içerisinde tamamlanabilen vize kategorisidir.

  • Suudi Arabistan eğitim ve öğrenci vizesi için gerekli evraklar listesi:
  • Ülkede kalınması planlanan süre bitiminden sonra en az 1 yıl geçerliliği olan ve 2 sayfası boş olan pasaport.
  • Renkli ve A4 formatında olması zorunlu kimlik fotokopisi.
  • 4,5 x 6 cm boyutlarında, arka fonu beyaz 2 adet biyometrik fotoğraf.
  • Suudi Arabistan'da bulunan ve eğitim almak isteyen öğrenciyi kabul eden okuldan alınacak olan kabul mektubu.
  • En son mezun olunan okul diplomasının aslı ve fotokopisi.
  • Anlaşmalı kurumlardan alınacak olan sağlık raporu. Bu rapor kapsamında HBS, HBC, HIV testleri de yaptırılmış olmalı. (Anlaşmalı hastaneler; Medicalpark, Memorial, Acıbadem)
  • Millî Eğitim Bakanlığı'ndan, başvuru yapılan ve eğitim alınması planlanan okul ve ülkede eğitim almasına engel olmadığına dair yazı.
  • Türkiye'de ikamet eden yabancı uyruklu kişilerin ikametgâh ve kimlik bilgilerini beyan eden evrakların aslı ve fotokopisi.

Ofislerimize telefon ile ulaşarak yardım ve destek alabilirsiniz

Hızlı Yardım İçin Bize Ulaşın

Size daha iyi hizmet verebilmemiz için iletişim bilgilerinizi bırakabilirsiniz. Alanında uzman danışmanlarımız kısa süre içinde sizinle iletişim kuracaktır.

Diğer Eğitim Vizesi Başvurusu Yapabileceğiniz Ülkeler


Suudi Arabistan Eğitim Vizesi
Başvuru Şartları

Whatsapp Business
Destek Merkezi

Size Özel Çözümlerimiz Hakkında Konuşalım!